Harmonizace živly
Život se na naší Zemi mohl projevit teprve po ustálení potřebné rovnováhy mezi živly zemí, vodou, vzduchem a ohněm. Rovněž krev obsahuje prvky země, jež jsou rozptýleny či rozpuštěny ve vodě. Kromě toho váže určité složky vzduchu. Patří též k nejdůležitějším termoregulačním mechanismům a je tedy spojená i s ohněm. Proto je zřejmé, že v krvi navazují spojení všechny čtyři základní živly. K tomu, aby mohla dokonale plnit své funkce, je ale nutný určitý poměr živlů a jejich energií.
O každém z jednotlivých živlů byly napsány mnohé knihy, lze se např. setkat s publikacemi popisujícími léčení vodou, teplem, kameny, dechem atd. Zastánci jednotlivých systémů se ale leckdy nechají vtáhnout do jednostranného posuzování mnohostranné skutečnosti. Z toho pak často vyplývá, že někteří jedinci odsuzují vše, čemu nerozumí, případně to považují za méněcenné a odmítají využívat mnohé přírodní prostředky. Můžeme se proto setkat s fanatiky, kteří jsou přesvědčeni, že vše vyřeší jen dostatek vitaminů, jiní se zas spoléhají na speciální dechové techniky, někteří propadnou iluzi, že postačí pouze pít destilovanou vodu apod.
V praxi je však třeba užívat pomocné účinky všech čtyř elementů. Vždyť nepostačí jen zdravě jíst, nebo trvale pouze pít, či jenom dýchat, případně důvěřovat jen dodání tepla – naopak to vše potřebujeme k tomu, abychom zde mohli přežít! Při nerovnovážných stavech organismu či nedostatku energie určitého živlu, je sice třeba věnovat zvýšenou pozornost oslabenému elementu, avšak přitom bychom neměli přehlížet ani zanedbávat ostatní.
Jelikož při testování rovněž zjišťuji nedostatky energií základních živlů, zaměřím se kvůli objasnění důvodů těchto stanovení na praktické příklady využití živlů k harmonizaci organismu. Aby někdo nebyl překvapen, že se zde nevěnujeme také vodě, tak upozorňuji, že tomuto nesmírně důležitému živlu se věnuji v článku Nedoceněný význam vody.
Možnosti využití živlů
O velkém významu čtyř základních živlů, z nichž je zformován celý okolní svět, svědčí mimo jiné to, že jde o prastaré vědění, o němž můžeme nalézt záznamy u klasické řecké filozofie i dalších naukách.Též Hippokrates považoval živly za důležité, z čehož vyplývá i rozdělení veškeré potravy a bylin dle jejich podstatných vlastností na horké, studené, suché a vlhké.
Dávní vědoucí lékaři běžně uváděli, že daná surovina je kupř. zahřívající a vysušující. Z toho zákonitě vyplývalo i její možné užití při určitých druzích onemocnění, např. při „prochladnutí“ spojeném s nedostatkem ohně. Naopak při jeho nadbytku, který se projevuje nadbytečnou horkostí, doporučovali chladivé suroviny, obsahující dostatek vody.
Dodnes se za tímto účelem často užívají bylinné čaje, které významně ovlivňují nejen složení krve, ale i energie živlů. Byliny totiž nezásobují náš organismus jen vitaminy, minerály a barvami (viz článek „Působení barev přírody“), ale můžeme jimi působit i na nevyrovnané živly. Potřebujeme-li třeba zchladit „přebytečný žár“, lze užít nálevy z chladivých bylin, např. máty, levandule, jitrocele, tužebníku, violky, řepíku či dalších. Pokud naopak potřebujeme organismus spíše prohřát, je vhodnější užít byliny jako je rozmarýna, mateřídouška a další.
Co nám přináší vzduch
V prvé řadě životadárný kyslík, bez něhož bychom nemohli spalovat základní živiny a získávat z nich tím využitelnou energii. Přitom rovněž vzniká oxid uhličitý, který se navazuje na krev, jež putuje zpět do plic, skrze něž by se měl vyloučit vydechováním. Právě tuto dechovou fázi však mnozí lidé zkracují, z čehož mohou vyplynout závažné poruchy. Nedostatečný výdech má například za následek, že v těle zůstává přebytečný oxid uhličitý, což kromě překyselení organismu může způsobit až ochrnutí dechového centra v mozku, zvýšení krevního tlaku atd. Výraznou změnou poměru mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v krvi se též nepřirozeně mění naše vnímání.
Většina vyspělejších civilizací východu i západu proto již velmi dávno vytušila obrovský význam dechu a osvícení jedinci často docházeli k nutnosti provádět určitá dechová cvičení. Nejznámější jsou jógové techniky, ale své metody měli také původní obyvatelé Ameriky, šamani, mudrci dálného východu i mnohé další kultury. Z těchto i mnoha dalších důvodů je teda třeba věnovat dostatečnou pozornost správnému dýchání.
Jestliže při testování zjistím nedostatečné množství kyslíku nebo přebytek oxidu uhličitého, případně oslabený živel vzduchu, doporučuji proto v prvé řadě věnovat zvýšenou pozornost správnému provádění dechu. Případným zájemcům také mohu předvést dechová cvičení. Další vhodnou aktivitou, kterou doporučuji, je pravidelný pohyb v přírodě.
Vzdušný živel nám přináší ještě další prospěšné látky. Mimo jiné mezi ně patří i vonné sloučeniny, které se v izolované formě jako éterické oleje užívají např. v aromaterapii. V původních surovinách se sice účinné látky nevyskytují v tak vysoké koncentraci, ale pokud jsou bylinky čerstvé, mají výraznější působení. Též je známé, že vonná koření podporují trávení i další funkce organismu. V potravinách živel vzduchu zastupují rovněž kynuté výrobky. Pokud tedy testováním zjistím nedostatek živlu vzduchu, doporučuji většinou i tyto přirozené prostředky.
Země, jež nás živí
Většina z těch, kteří usilují o zdravý životní styl, se zpočátku orientuje jen na příjem základních hmotných složek potravin, jako jsou vitaminy, minerály a další nepostradatelné sloučeniny. Tyto složky naší potravy lze z hlediska symboliky živlů přiřadit převážně k zemi. Proto je jasné, že tento živel lze významně harmonizovat vhodnou skladbou jídelníčku, neboť přijímáme-li správně upravenou stravu, můžeme tím několikrát denně vědomě upravovat složení krve. Beze smyslu není ani běžné osolení, neboť kamenná sůl mimo jiné posiluje živel země.
Tento element ale můžeme harmonizovat i pobytem v přírodě, osobním kontaktem se zemí, stromy, dřevem, kameny, krystaly a mnoha dalšími přirozenými postupy. Jelikož výrazné působení mají právě kameny a krystaly, provádím v centru Naturterapie rovněž energetické masáže drahými kameny. Ty působí nejen svým barevným zářením, ale i dalšími energiemi, jež výrazně harmonizují organismus. Podrobnější vysvětlení jejich působení je v knihách Tajemství krve I a II .
Nepostradatelný oheň
Schopnost udržování tělesné teploty v podstatě podmiňuje naše přežití na Zemi. To dokazují i životu nebezpečné stavy, při nichž o více stupňů poklesne tělesná teplota (k tomu může dojít při podchlazení, způsobeném zasypáním lavinou, šokem atd.). Tehdy je nesmírně důležité postiženého prohřát, neboť déletrvající nízká teplota mimo jiné způsobuje nedostatečný oběh a špatné okysličení krve, z čehož může vyplynout až smrt.
Pohlédneme-li z tohoto úhlu na nutnost prohřívání krve a udržování potřebné tělesné teploty, bude nám jasné, že běžné kuchyňské tepelné zpracování surovin má své opodstatnění. Vždyť se při něm nejen snižuje obsah mnohých rizikových složek, ale stravě tím dodáváme i další druhy záření vycházející z živlu ohně, které jsou důležité z hlediska našeho přežití.
Člověk se proto v průběhu tisíciletí učil využívat různorodé účinky ohně, neboť pochopil, že se z něj může stát dobrý pomocník, který mu významně napomáhá přežít v okolním „chladu“ naší úrovně. Tak se stalo tepelné zpracovávání surovin a vody zcela přirozeným postupem, které mimo jiné napomáhá lépe se vyrovnávat s proměnlivými vlivy okolí (např. v tuhé zimě je třeba se prohřívat).
Při déletrvajícím záhřevu stravy se sice snižuje obsah určitých v ní přítomných látek (např. vitaminu C), ale mnohé další účinné látky se uchovávají a často jsou po povaření a rozpuštění ve vodě pro tělo lépe vstřebatelné. Proto bychom neměli podceňovat tyto tisíciletím prověřené postupy, jimiž lze harmonizovat náš organismus! Takže přestože se jmenuji Syrový, nebudu vám vnucovat jen výhradně syrovou stravu.
Každý ze živlů je důležitý
Sílu živlů, které formují nejen okolní přírodu, ale ovlivňují i průběh a rychlost dějů probíhajících v nás samých, není dobré podceňovat. V našem vlastním zájmu bychom měli přijmout přirozené působení živlů, neboť teprve poté pocítíme jejich pomocné účinky. Zjistím-li proto při testování, že některý ze živlů má daný člověk oslabený, navrhuji mu poté vhodné prostředky, které by ho měly posílit. Docílíme-li harmonického spolupůsobení všech živlů, budeme až překvapeni, o kolik lépe se budeme cítit!
Více informací o jednotlivých živlech a možnostech jejich harmonizace se lze dovědět v knize Tajemství krve, kterou lze objednat zde.